ViaFriction, norweskiej firmy ViaTech, to wyjątkowe urządzenie do pomiaru tarcia nawierzchni zarówno dróg jak i lotnisk.

Przeprowadzone testy wykazały, że ViaFriction posiada doskonałe cechyw porównaniu z innymi dostępnymi na rynku urządzeniami do pomiaru tarcia. ViaFriction uzyskuje powtarzalne wyniki pomiarów dla różnych warunków przy zachowaniu swojej kalibracji. ViaFriction to wyjątkowe, opatentowane urządzenie do pomiaru współczynnika tarcia o najwyższej dokładności i powtarzalności.

Aplikacja wody

Podczas pomiaru konieczna jest aplikacja niewielkiej ilości wody na przednią część koła pomiarowego, w celu uniknięcia jego przegrzania. Woda jest aplikowana przy użyciu niskiego ciśnienia, a jej przepływ ma taką samą prędkość jak pojazd, aby uniknąć czyszczenia nawierzchni przed pomiarem. System kontroli wody i kształt dyszy jest zaprojektowany tak, aby zaaplikowany ślad wodny miał szerokość koła pomiarowego, co daje oszczędność wody.

Urządzenie ViaFriction jest zazwyczaj montowane na dużej przyczepie z systemem o dużej pojemności wody, przy czym możliwe jest również zamontowanie systemu podającego wodę i miernika tarcia bezpośrednio na pojeździe.

Średnia grubość podawanego filmu wodnego to 0,5 mm (przy pomiarze tarcia nawierzchni dróg).

Tryb pomiarowy

ViaFriction obsługuje kilka trybów pomiarowych, takich jak stały poślizg, zmienny poślizg oraz stała prędkość poślizgu.

Stały tryb poślizgu ma miejsce wówczas, gdy prędkość koła pomiarowego stanowi procent prędkości pojazdu. Jest to identyczne z trybami pomiarowymi wykorzystywanymi przez większość urządzeń do pomiaru szorstkości. W celu uzyskania powtarzalnych wyników w stałym poślizgu, pomiar musi być wykonywany przy stałej prędkości. Mierzone tarcie zmienia się w zależności od różnicy w prędkości między kołem pomiarowym i pojazdem.

Tryb stałej prędkości poślizgu daje taki sam wynik pomiaru, nawet jeśli prędkość pojazdu zmienia się. ViaFriction jako jedyne urządzenie do pomiaru tarcia na rynku obsługuje ten tryb. W trybie tym prędkość względna pomiędzy kołem pomiarowym i pojazdem jest stała. Dzieje się tak dzięki temu, że ViaFriction mierzy poziom tarcia niezależnie od prędkości poruszania się pojazdu.

ViaFriction - Różne wersje maszyn pomiarowych

Przyczepa została zaprojektowana, w taki sposób, aby była stabilna przy jeździe z pełnym zbiornikiem wody. Została wyposażna w zawieszenie zbliżone do samochodowego. Przy pojemności zbiornika 1200 litrów - w trakcie jednego przejazdu, ViaFriction zmierzy 36 km drogi.

Zainteresowany ofertą?

Wypełnij formularz - przedstawiciel handlowy skontaktuje się z tobą wkrótce.

lub zadzwoń +48 58/ 664 84 09 | +48 660 003 729